Jak odpowiednio nawodnić organizm? – Porady dla maratończyków
Właściwe nawodnienie organizmu stanowi fundamentalną kwestię w przygotowaniach do maratonu. Żaden biegacz nie może w czasie maratonu, dźwigać ze sobą dodatkowego balastu w postaci butelki z wodą, więc konieczne są inne rozwiązania.
W czasie wysiłku fizycznego organizm traci dużo wody. W upalne dni jeszcze więcej i szybciej. Optymalne nawodnienie zapewnia pełną sprawność i wytrzymałość ciała w czasie długich treningów. Butelka z wodą nie jest dla maratończyków dobrym rozwiązaniem, ponieważ obciąża ich w czasie biegu. Natomiast przystanki z wodą do picia, znajdujące się na trasie, opóźniają tempo maratonu. Doświadczeni maratończycy wiedzą, jak prawidłowo nawadniać organizm przed dużą aktywnością fizyczną, jednak początkujący biegacze powinni zdawać sobie sprawę, że odwodnienie, wynikające z długodystansowego biegu, jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia.
Uzupełnianie płynów w organizmie w czasie maratonu nie jest komfortowe, dlatego ważne jest wypijanie około pół litra wody na 2 h przed rozgrzewką. Przed startem należy zjeść przekąskę węglowodanową i dodatkowo wypić 50-100 ml napoju. Może być to woda lub napój izotoniczny. Takie wsparcie dla organizmu pozwoli maratończykowi na wydajny bieg.
Jak optymalnie nawodnić organizm w czasie biegu w półmaratonie?
W czasie biegu należy również nawadniać organizm, szczególnie w maratonach i półmaratonach. Biegacze mają dwie metody dotyczące tej kwestii. Piją w trakcie maratonu zgodnie z potrzebą albo stosują metodę opartą na wyliczeniach. Dzięki niej wiedzą dokładnie, ile organizm wydala płynu i ile w związku z tym, powinno się jego uzupełnić. Wchłaniane porcje wody nie powinny być zbyt duże. Picie takiej ilości wody powoduje zwiększenie objętości krwi w organizmie. Może przyczyniać się również do zbytniego rozwodnienia substancji wartościowych, takich jak sód. Ponadto serwowane napoje muszą być w odpowiedniej temperaturze, najlepiej pokojowej. Bardzo zimne mogą spowodować skurcze przełyku lub przewodu pokarmowego.
Zgodnie z wyliczeniami maratończyk powinien co 15-30 minut przyjmować 150-200ml płynu. Większość zawodników korzysta ze stacji z napojami znajdujących się na trasie maratonu, czyli na każdym jej 5 kilometrze. Jak twierdzą specjaliści, strategia wyliczonej dokładnie ilości płynów jest bardziej korzystna niż picie zgodne z pragnieniem, które jest subiektywne i może pojawić się z opóźnieniem. Pragnienie może być zależne od wielu czynników, takich jak np. wiek biegacza.
Po zakończeniu maratonu konieczne jest wypicie większej ilości płynów niż ta, jaka została utracona na skutek wysiłku. Optymalne jest uzupełnienie 150% ubytku masy ciała. Najlepiej wykonać to z pomocą płynów izotonicznych, które dostarczą organizmowi niezbędną dawkę elektrolitów. Odpoczywając po biegu, można sprawdzić w internecie wyniki innych rozgrywek sportowych, wykorzystując Fortuna kod promocyjny.
Warto pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu na każdym etapie maratonu. Istotne dla zdrowia jest właściwe przyjmowanie płynów zarówno przed, jak i w trakcie, czy po zakończeniu biegu.